ŠVAJČIARSKO

Švajčiarsko je vnútrozemský spolkový štát v strednej Európe, ktorý susedí s Nemeckom, Francúzskom, Talianskom, Rakúskom a Lichtenštajnskom. Jeho rozloha je 41 290 km2, počet obyvateľov 7,5 mil., a hlavným mesto je Bern.

Úradnými jazykmi sú nemčina, francúzština, švajčiarska rétorománčina a taliančina. Oficiálnou menou je švajčiarsky frank, skratka CHF. Mince : 5, 10, 20, 50 (rappov) a 1, 2, 5 frankov. Bankovky : 10, 20, 50, 100, 200, 1000 frankov.

Švajčiarsko tvorí 26 kantónov (Aargau, Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserhoden, Bazel-mesto, Bazel-vidiek, Bern, Fribourg, Ženeva, Glarus, Graubunden, Jura, Luzern, Neuchatel, Obwalden, Nidwalden, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, St. Gallen, Thurgau, Ticino, Uri, Valais, Vaud, Zug, Zurich), ktoré sú jeho autonómnymi členskými štátmi. Každý kantón má vlastnú ústavu, ako i vlastné zákonodarné, výkonné a právo vynucujúce orgány.

švajčiarsko     mapka_swiss

V krajine neexistuje oficiálna štátna cirkev, väčšina kantónov (okre Ženevy a Neuchatelu) však finančne podporuje buď rímskokatolícku cirkev, starokatolícku cirkev alebo švajčiarsku reformovanú cirkev.

Švajčiarsko je najvyššie položeným európskym štátom. 60 % územia zaberajú Západné Alpy. Najvyšším vrcholom je Monte Rosa (4 634m), najznámejším Matterhorn (4 478m, viď. obrázok). Vo Švajčiarsku sa nachádza množstvo jazier, z ktorých najznámejšie sú Ženevské a Zurichšské jazero, okolo ktorých je veľa cyklistických a turistických ciest. Podnebie výrazne ovplyvňuje Stredomorie a hornatý ráz krajiny. Mierne podnebie sa okrem iného prejavuje výdatnými zrážkami, v zime snehovými.

Vo Švajčiarsku je veľmi rozvinutá cestná aj železničná dopravná sieť. Švajčiarsko má okolo 18 tisíc km hlavných ciest, ca. 1600 km diaľníc. Diaľnice sú spoplatnené, ročná diaľničná známka (Vignette) stojí 40 CHF (na kratšiu dobu nevyrábajú). Rýchlosť je obmedzená na 50 km/h v meste, 80 km/h mimo mesta, cesta diaľničného typu 100 km/h a na diaľniciach 120 km/h.  Pokiaľ na presun v rámci Švajčiarska neplánujete používať auto, je výhodné zakúpiť si v ktoromkoľvek SBB Ticket Schope kartu Halbtax-Abo. S touto kartou platíte polovičné cestovné pri preprave vlakom, autobusom, loďou, lanovkou, zubačkou. Ak ste mladší ako 25 rokov, môžete Halbtax-Abo skombinovať s kartou Gleis 7 – s touto kartou cestujete grátis od 19:00 hod. do 05:00 hod. O možnosti rôznych zľavnených lístkov, takisto aj cestovné poriadky nájdete na www.sbb.ch. Okrem skvelého dopravného systému je Švajčiarsko známe predovšetkým svojimi finančnými ústavmi, vynikajúcim syrom a čokoládou, ako aj hodinárskym priemyslom.

Dôležité kontakty :

Veľvyslanectvo SR vo Švajčiarsku :

Thunstrasse 63, P.O.BOX 60, 3074 Bern

tel. : 0041/31/356 39 30, e-mail : emb.bern@mzv.sk

http : www.bern.mfa.sk/bern

Núdzové telefónne čísla :

polícia : 117

hasiči : 118

lekárska záchranná služba : 114

informácie : 111

asistenčná služba pre motoristov : 140

zjazdnosť a stav ciest a priesmykov : 163

Zaujímavé fakty o Švajčiarsku :

  • keby bola na svete atómová vojna, švajčiarske bunkre dokážu prijať celú populáciu krajiny
  • keby vypukla vojna, švajčiarske diaľnice sa dajú premeniť na pristávacie a vzletové dráhy pre lietadlá
  • švajčiarske tunely a diaľnice majú oceľové rúry, ktoré môžu byť zdvihnuté jedným stlačením gombíka
  • Švajčiarsko má najvyšší počet nemocničných postelí na 1000 obyvateľov
  • švajčiarske nožíky sú preto červené, aby ich bolo lepšie vidieť v snehu

ssdsdseo web design